Özbek Pilavı Tarifi, Özbek Pilavı Nasıl Yapılır?

Pilav rarifi.. Özbek pilavı, Özbekistan’ın Buhara şehrinde özel günlerde sofraların en özel yemeği olarak kabul edilmektedir. Bu pilavı, eve misafir geldiğinde evin erkeği yapmaktadır.  Bu pilavı herkes yapabilir. Bol malzemeye sahip olduğundan dolayı kendi başına ana yemek olarak kabul edilmektedir. Bu pilavın en önemli özelliği havuç ve etin bir arada olması. Peki, bu yemek nasıl yapılır?
Malzemeler:

400 gram kuşbaşı doğranmış kuzu eti
400 gram havuç
250 gram öncede ıslatılmış nohut
1 tane orta boy soğan
750 gram baldo pirinç
1.5 litre kaynamış su
3/4 su bardağı sıvı yağ (150 ml)
tuz
kimyon

1- Bir tencereye yağ dökülür ve ocağa koyulur. Soğan, ince halka şeklinde doğranarak kızmış olan yağa aktarılır ve pembeleşene kadar kavrulur. Kavrulan soğanların içine kuşbaşı kuzu etleri de eklenir. Etler suyunu salıp, çekene kadar kavrulur. Sonrasında havuç rendelenir ve oda tencereye alınır.
10 dakika kavrulur ve tencere kapağı kapatılır. Havuç yumuşayınca nohutlar da koyulur ve kaynamış su eklenir. Tuzu atılır.

2- Pilavın suyu kaynamaya başlayınca altı kısılır. Kısık ateşte, 20-25 dakika kadar kaynatılır. Bu süre zarfında malzemeler kaynayan suda özdeşleşir.

3- Pirinçler güzelce yıkanır. Tencerenin altı açılır ve su iyice kaynar. Kaynayan suya pirinçler dökülür. Pirinçler, tencereye eşit şekilde yayılır. Eşit pişmesi için pilavın birkaç yerinden kaşık yardımı ile oyuk açılır. Özbek pilavı pişme sırasında tencere kapağı kapatılmaz.

4- Pirinçler piştikten sonra pilav kubbe haline getirilir. Sonrasında isteğe göre kimyon dökülür. Kimyon, Özbeklerin çok önemli bir baharatıdır. Bu baharatı pilav ile kullanmaktadırlar.

5-  Tencerenin kapağı kapatılır ve altı iyice kısılır. Kısık ateşte 15 dakika daha pişirilir. Daha sonra 10 dakika dinlendirilip geniş bir kaba alınır. Geniş kapta iyice karıştırılıp servis edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir