5 kişilik patates yemeği tarifi

Patates yemeği tarifi. Besin değeri açısından oldukça yüksek değerlere sahip olan patates, özellikle çocuklar tarafından çok sevilmektedir. Türk ve dünya mutfağında kullanımı oldukça fazla olan patatesi bir çok çeşitte ve türde pişirmek ve yemeklerin yanında kullanmak mümkündür. Mutfağımızın ve annelerimizin vazgeçilmez yemeklerinden olan patates yemeği hem yapımı kolay, doyurucu ve lezzetli bir yemektir.

5 kişilik Patates yemeği için gerekli olan malzemeler;

– 5-6 tane orta boy patates
– 2 orta boy kuru soğan
– 1 yemek kaşığı domates salçası
– 1 yemek kaşığı biber salçası
– 250 gram kıyma veya kuş başı et
– Sıvı yağ
– Tuz
– Karabiber (Tercihe göre)
– Pul biber (Tercihe göre)
– 2 su bardağı su

Malzemelerin hazırlanması;

Öncelikler patateslerimizi güzelce yıkayıp soyuyoruz, daha sonrasında soğanlarımızı da küp küp doğrayarak hazırlıyoruz. Etimizi önceden haşlayabileceğiniz gibi, tercihe göre yemek ile de pişirebilirsiniz. Bu tarifte et önceden hazır haşlanmış olarak kullanılacaktır.

Patetes yemeğinin pişirilmesi;

Arzu ettiğiniz yeterli büyüklükteki bir tencerenin içerisine soğanlarımızı ve sıvı yağımızı ekleyerek kavurmaya başlıyoruz. Soğanlar pembeleştikten sonra içine biber ve domates salçalarını ekleyerek güzelce özdeşleşmesini ve salçanın kendini salmasını sağlıyoruz. Önceden haşladığımız etlerimizi tencereye atarak biraz karıştırıyoruz. Daha sonra doğradığımız patateslerimizi tencereye atarak karıştırıyoruz. Sonrasında suyumuzu ekleyip, tuz ( Tuz miktarı tercihe bağlıdır.) ve diğer baharatlarımızı da ekleyerek tencerenin kapağını kapatarak yemeği pişmeye bırakıyoruz. Bazı patates türleri geç ya da erken pişmektedir.

Ara ara yemeğinizi pişerken kontrol ederek pişme süresini kontrol etmelisiniz. Gerektiği durumlarda ilave su ekleyerek pişirmeye devam etmeniz gerekmektedir. Patates fazla suyu çeken bir gıdadır ve yemeğinizin gereğinden fazla sulu olmasını bu şekilde önleyebilirsiniz.

Et yemek esnasında pişirilecekse;

Soğanlarımız kavrulmaya başladıktan sonra etimizi de tencereye atıp 2sini beraber pişirmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonraki adımlar yukarıdaki tarif ile aynıdır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir