Ehliyet İçin Gerekenler, Nüfus Müdürlüğü

Ehliyet Yenileme Süreci Ve Gerekli Evraklar 

1-Başvuru Yeri 

Ehliyet yenileme işlemleri eskiden emniyet müdürlüklerinin görevi  iken artık bu görev nüfus müdürlüklerine verilmiştir. Dolayısı ile öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta: Başvurular artık nüfus müdürlüğüne  yapılır. Emniyet müdürlüklerinde daha fazla zaman alan yeni ehliyet alma veya ehliyeti yenileme işlemleri nüfus müdürlüklerinde kısa zamanda sonuçlandırılmaktadır.

2-Başvuru İşlemleri  

Başvuruda nasıl bulunacaksınız? Ehliyetinizi yenilemek için öncelikle İlgili nüfus müdürlüğünün internet sitesinden randevu oluşturacaksınız. Randevular sadece birkaç ay sonraya verilebildiği için, sistemde tüm günlerde dolu gözüktüğünden telefonla randevu almak için ise yetkili numarayı aramanız yeterlidir. Çağrı merkezindeki memur randevu oluşturulması hususunda size  yardımcı olacaktır. Bu aşamadan sonra nüfus Müdürlüğü’nün https://randevu.nvi.gov.tr sitesinde yer alan ehliyet yenilemek için gerekli evrakları inceleyin. Bu evrakları nüfus müdürlüklerini ziyaret ederek ilgili broşürleri alıp inceleyerek de öğrenebilirsiniz. Bu evraklar: kimlik Belgesi, eski sürücü belgesi, sürücü sağlık raporu  ( aile hekiminize danışabilirsiniz rapor için ), sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli vakıf payı (polis vakfı ücreti 2 TL +  değerli kağıt bedeli 13 TL  = 15 TL ) (belirtilen bankalara başvurarak istenilen bedeli yatırıyorsunuz ve makbuzu ilgili nüfus müdürlüğüne teslim ediyorsunuz), 1 adet biometrik fotoğraf, kan grubunu belirtir belgedir.

Randevu günü ve saatinde, hiç beklemeden ehliyetinizi yenilemek için ilgili evraklarınızı teslim edersiniz. Nüfus müdürlüğünde parmak iziniz  alınmaktadır. Bu işlem için yetkili memur sizi yönlendirecektir. Memurun direktiflerini istenildiği şekilde yerine getirmeniz sürecin hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Kan grubunuzu belirtir belgeyi ise sadece göstermeniz yeterli olup teslim etmenize gerek yoktur. Adli sicil kaydınız için e-devlet ya da yetkili adli makamdan alınabilen adli sicil kaydı yani halk deyişi ile sabıka kaydı belgesi istenmemektedir. Çünkü adli sicil kaydınız sistemden yetkili memurlar tarafından kontrol edilmektedir.

3-Ehliyet Teslim Süresi

Başvuru süreci akabinde ehliyetiniz kısa bir zamanda başvurunuzdan itibaren genellikle bir ay içinde kayıtlı ikametgah adresinize teslim edilmektedir. Yukarıda detaylı bir şekilde izah edilen hususları başlıklar altında özetlemek gerekirse: tek yapmanız gereken randevunuzu oluşturmak, istenilen evrakları eksiksiz olarak hazırlamak ve randevu gününüzde İlgili  nüfus Müdürlüğü’ne teslim etmektir. Bir diğer unutulmaması gereken husus ehliyetinizi yenilemek için kanunen belirtilen süre içinde bu yenileme işlemini gerçekleştirmenizdir. Eski ehliyetler 2020 yılına kadar geçerli olacaktır. Sürenin kaçırılmaması için ilgili evrakların kısa zamanda hazır edilerek, başvurunun yapılması konusunda özen gösterilmesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir