Kulak Emarı Nedir ve Emar Nasıl Çekilir?

Kulak Emarı Nedir?  Kulak emarı, orta kulakta oluşan iltihapların yayılmasını ve bazı işitme kayıplarında sebebin ne olduğunu izlemek ve iç kulakla ilgili tümör ya da benzer rahatsızlıkların olup olmadığını anlamak amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Ayrıca emar kulak ağrısı olan hastalara da çekilir.
Kulak emarı nasıl çekilir sorusuna cevap arayacak olursak; Kulak emarı genel olarak ilaçla çekilir. Bu ilaç kontrast madde olarak geçer. Kulak emarı çekimine başlamadan önce hastanın elinden ya da kolundan kateter adını verdiğimiz tüp takılır. Hasta, üzerinde metal aksam(yüzük, bilezik, küpe vs) bulunmayacak şekilde hazırlanır. Üzerinde bulunan giysilerin çıkartılmasına gerek yoktur.

Sonrasında hasta sırtüstü pozisyonda yatar ve hastanın duruşu ayarlandıktan sonra çekime başlanır. Öncelikle çekime ilaçsız olarak başlanır ve bir müddet ilaçsız çekim yapılır. En başta hastaya takılan kateter yardımıyla hastaya ilaç uygulanır ve bu şekilde çekime devam edilir. Uygulanan ilacın hiç bir yan etkisinin bulunmadığını söylemekte fayda var. Daha sonrasında çekim tamamlanmış olur ve kateter hastanın elinden ya da kolundan çıkartılır.

Kulak emarı yaklaşık 10-15 dakika sürmekte olup, kullanılan cihazın özelliğine göre değişiklik gösterebilir. Emarın sonucunu da uzman bir radyoloji doktorundan yapılan bir değerlendirmeyle öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir