İhracat birim değer endeksi %3,8 arttı, karamansoz.com

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle üretilen dış ticaret istatistikleri; ödemeler dengesi ve ulusal hesaplar gibi ekonomik istatistikler ile uyumlu hale getirilmesi amacıyla 2020 yılı Ocak ayı haber bülteni ile birlikte genel ticaret sistemine göre yayınlanmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak dış ticaret istatistikleri kullanılarak hesaplanan “dış ticaret endekslerinde” revizyon ihtiyacı ortaya çıkmış ve endeks hesaplamalarında kapsam değişikliği ve temel yıl güncellemesi yapılmıştır.
 
Bu haber bülteni ile birlikte, endekslerin hesaplanmasında genel ticaret sistemine göre dış ticaret istatistikleri kullanılmaya başlanmış ve temel yılı 2015=100 olarak güncellenmiştir. Temel yıl değişikliğine ilişkin açıklama haber bülteni ekinde yer almaktadır.
 
İhracat birim değer endeksi %3,8 arttı
 
İhracat birim değer endeksi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %3,9, ham maddelerde (yakıt hariç) %9,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %4,4 artarken, yakıtlarda %16,4 azaldı.
 
İhracat miktar endeksi %1,4 azaldı
 
İhracat miktar endeksi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,4 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %5,2, yakıtlarda %12,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %3,3 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) %2,0 arttı.
 
İhracat birim değer ve miktar endeksleri, Ocak 2021
[2015=100]

Sitemizde güncel haberler, güncel gelişmeler, son dakika haberleri, güzel sözler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir