Kurumsal Kimlik Nasıl Hazırlanır
            Kurumsal kimlik, adından da anlaşılacağı üzere bir kurumun kimliği demektir. Bir kurumun ne iş yaptığını, nasıl bir kurum olduğunu anlatan kimliktir. Kurumsal kimlik, piyasada artık büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü rekabet ortamının bu denli aktif olduğu piyasada, reklamların yanı sıra kurumun kimliği de büyük önem taşımaktadır.

             Müşterileri kendine çekebilmesi, kurum olarak adını duyurabilmesi için başarılı ve etkin bir kurumsal kimlik hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Çünkü kurumun kimliği, o kimliği inceleyen insanlar üzerinde etki bıraktığı ölçüde tanınıp gelişecektir. Dolayısıyla Kurumsal Kimlik Nasıl Hazırlanır Sorusunun cevabını da iyi bilmek gerekir.
 
Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi Ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
 
            Kurumsal kimlik hazırlanırken, bu kurumun hedef kitlesi, rakipleri, hedef kitle olarak belirlediği grubun yaş ortalaması vs. gibi etkenler çok önemlidir. Kurumsal kimlik hazırlayan ekip, kuruma ve hedeflerine hâkim olmalıdır. Ayrıca rakip firmaların taklidinden de mutlak surette kaçınılması gerekir. Çünkü bir kurumu başarılı yapacak özelliklerinden belki de en önemlisi onun özgün olmasıdır. Bu yüzden, özgün bir şekilde, kurumu yansıtan, o kuruma ait olan bir kurumsal kimlik oluşturulmasına özen gösterilmelidir.
 
Kurumsal Kimlik Olarak Kabul Edilebilecekler Nelerdir?
 
            Kurumsal kimlik denildiği zaman, aklımıza ilk olarak bir kâğıt parçası veya bir belge, üzerinde kurumun özelliklerini belirten bir liste vs. gibi basit şeyler gelebilir. Ancak kurumsal kimlik, bundan çok daha fazlasını kapsar. Mesela; internetin günümüzde hayatımızın başköşeyi kaptığını düşünürsek, kurumsal kimlik olarak kurumun web sitesi ve tasarımının da büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Kurumun ürettiği ürünlerin ambalajları, kataloglar, broşürler, kuruma ait araçların tasarımı, tabela vs. gibi kurumun kullandıkları da kurumsal kimliğin bir parçasıdır ve kurumsal kimlik açısından büyük önem taşımaktadır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir