Arı Ne Zaman Satın Alınmalı, Arıcılık Mevsimi..

Arı ne zaman alınır? Arıcılık, her geçen gün popülerliği artan bir meslek haline geldi. Bunun başlıca sebepleri: Devletin verdiği destek, bu konuda verilen bilinçlendirme ve eğitim kurslarıdır. Tabii ki arı satın almanın tek nedeni de bu işi meslek olarak düşünmek değildir. Aynı zamanda insanlar tarafından hobi olarak görülebilen bir uğraştır.
Arıcı Kimlere Denir?

Arıcı; kovan hazırlama, arı ve arı ürünlerini üretme, ürünleri toplama görevlerini yerine getiren kişidir. Aynı zamanda gerekli ekipmanlara sahip olmalı ve bu ekipmanların bakım, onarımını yapabilecek bilgi birikimine sahip olmalıdır.

Arıcılık İşini Yapabilmek İçin Gerekli Olan Bilgiler Nelerdir?

Öncelikle bu iş ile ilgili olan temel kavramları internetteki kaynaklardan veya arıcılık ile ilgili olan kitaplardan öğrenmek gerekmektedir. Arının yaşam koşullarına dair gerekli olan bilgiler hakkında bu mesleği yapan bir kişiden bilgi almalı ve onun tecrübelerinden yararlanılmalıdır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa da temel kavramların öğrenildiği şekilde internetten bu bilgilere ulaşmak mümkündür.

Arıcılıkta uzman kişiler tarafından tavsiye edilen kovan sayısı başlangıçta en fazla üç adet olmalıdır ve zaman içerisinde tecrübe kazanıp daha fazla bilgi sahibi oldukça kovan sayının arttırılması tavsiye edilir. Erkek arı, dişi arı, ana arı ayrımını yapabilme becerisi de bu işte hayati önem taşımaktadır ve
ayrım yapmayı öğrendikten sonra kovan sahibi olup mesleğe giriş yapmak gerekmektedir. Güvenlik ekipmanları mutlaka ihmal edilmemeli, en az arıların sağlığı ve kaliteli üretimi kadar insan güvenliği de önemsenmelidir.

Arı Ne Zaman ve Nereden Satın Alınmalıdır?

Arıcılığa yeni başlayanlar için gerekli olan ekipman ve malzemeleri tedarik aşamasında kişinin karşısına uzun bir alışveriş listesi çıkmaktadır. Bütün bu gerekli olan malzemeleri tedarik etmek için günümüzde birçok kaynak bulunmaktadır. Bunların başında da internet gelmektedir ancak gidip kendiniz tüm ekipmanları dokunarak ve görerek almak isterseniz de hemen hemen tüm şehirlerde bu işe özel mağazalar bulunmaktadır. Ekipman sorunu çözüldükten sonra bu işe yeni başlayacak kişilerin aklına en çok takılan soru da arı ne zaman satın alınacağı sorusudur. Arıcılıkta uzman kişiler tarafından tavsiye edilen en verimli zaman ilkbahar aylarıdır ve verim fazla olacağı için yeni başlayan birisinin de bu aylarda başlaması uygun görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir