YKS tercihleri ne zaman başlıyor 2020?

YKS 2020 – YKS sonuçlarının açıklanmasıyla, üniversite tercihleri gündemdeki yerini aldı. Üniversite taban puanları ve başarı sıralaması ile önlisans ve lisans seviyesindeki eğitim kurumları için tercih işlemleri başlayacak. Adaylar ise SÖZ, SAY, DİL, EA yerleştirme puanları ise yüksek öğretim kurumları için tercih yapacak. Peki YKS tercihleri ne zaman başlayacak? 2020 üniversite tercih tarihleri haberimizde…

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN? 

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre YKS tercihleri 6-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Adaylar tercih süreci içerisinde htttps://www.osym.gov.tr internet adresinden YKS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna erişebilecek. Tercihleri TC Kimlik Numarası ve şifre ile https://ais.osym.gov.tr adresinden bireysel olarak elektronik ortamda yapabilecekler.

YKS TERCİH KILAVUZU 

YKS Tercih ve Kontenjan Kılavuzu yayınlandı. Adaylar bu kılavuzu baz alarak 6-14 Ağustos tarihlerinde tercihlerini tamamlayacak. ÖSYM tarafından 21 Temmuz tarihinde adayların geçmiş yıllar ile ilgili ön bilgi almaları adına YKS Tercih ve Kontenjan Kılavuzu yayınlanmıştı.  Güncel  Tercih Kılavuzu ÖSYM tarafından açıklandı. Adaylar tercihlerini bu kılavuzu okuyarak yapacak. ÖSYM tarafından daha önce ön kılavuz yayınlanmıştı. İlk yayınlanan ve güncel kılavuz arasında puanlarda çok bir değişim olmadığı gözlemlendi. 

Geçmiş yıllara ait kılavuzda ön lisans programlarında 494 bin 463 bin kişilik kontenjan verilmişti. Yeni kılavuzda bu sayı 494 bin 426 oldu. Lisans kontenjanlarında ise sayının ilk açıklanan kılavuzda 498 bin 990 olduğu görülürken güncel kılavuzda bu sayının 498 bin 977 olduğu görüldü. Adaylar tercihlerini 6-14 Ağustos tarihinde ÖSYM’nin https://www.ais.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile yapabilecek. Tercih işlemleri 14 Ağustos 23.59’ta sona ermiş olacak

Adayların kişisel TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini özel kişisel bilgi olmasından dolayı kimseyle paylaşmamalıdır. Bu bilgilerin paylaşılmasından doğan hataların yarattığı mağduriyetten adayın kendisi sorumlu olacaktır.

2020 YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

Milyonlarca adayın heyecanla beklediği YKS sonuçlarını beklenen tarihten 1 gün önce açıklandı. YKS sonuçlarından önce ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Twitter adresinden açıklama yaparak tercih günlerinin 6-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını söylemişti. Adaylar belirlenen tarihlerde tercih kılavuzunu baz alarak tercih yapabilecekler.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir