Üniversiteye Hazırlanıyorum, Günde Kaç Soru Çözmeliyim?

Ne kadar soru Çözmeli? Sınav öncesi düzenli çalışma önemli. Aynı zamanda sınav ile ilgili olumlu düşünce geliştirmek gerekiyor. Öğrendikleriniz daha kalıcı hale gelecektir.
Sınavlar yaklaşıyor. Soru çözmek önemli. 100, 200, 400 soru… Üniversiteye hazırlanırken günde kaç soru çözülmesi gerektiği çok bilinmeyenli bir denklemin değişkenlerine bağlı matematik problemi gibidir. Konuya hâkimiyet, ortam, zaman, arkadaşlar, sosyal aktiviteler ve diğer değişkenler… Bu neden ile Üniversiteye Hazırlanıyorum Günde Kaç Soru Çözmeli sorusunu kendimize sormadan önce, kendimizi ne kadar tanıdığımıza ve diğer bağlı değişkenlere bakmamız gerekir.
Hedefler
Soru çözmeye başlamadan önce, ilk olarak hedefler belirlenmelidir. Uzun ve kısa vadede hedefler… Uzun vadede; kazanmak istediğiniz bölüm, üniversite vs. kısa vadede ise bitirilmesi gereken konular, dersler… ; bunlarla ilgili planlamayı yaptıktan sonrada, hemen çalışma aşaması başlamaktadır.
Konu Çalışması / Soru
Konuların planlaması yapıldıktan sonra, konu çalışması gerekmektedir. Çünkü bilmediğin ya da az bildiğin bir konu ile ilgili soru çözmek/çözmeye çalışmak, soruyu çözsen dahi zaman açısından, kişide problem oluşturacaktır. Bu nedenle öncelikle konuyu güzel ve ayrıntılı şekilde öğrenmek, çözülecek soruların kişideki anlama verimini de arttırarak, güzel bir öğrenmeyi ve sınavda zaman kazanmayı beraberinde getirecektir. Yukarıda bahsedilen aşamalar sırasıyla takip edildiği zaman soru çözümü aşamasına geçilebilir.Soru Çözümü

Hedefler konulduktan ve aşamalar sırasıyla izlendikten sonra soru çözümü aşamasına geçilebilir. Soru çözmek 3 şekilde/aşamada olur; pekiştirme, hız kazanma ve tekrar testleri…

Soru Sayısı

Çözülecek soru sayısı sayılara değil hissedilen eksikliğe göre belirlenmelidir. Günde şu kadar soru çözmeye çalışmak kişiyi, olumsuz sonuçlara götürür. Soru sayısını tamamlamaya çalışmak, az bilinen konuları ihmal etmeye ya da iyi bilinen konulardan çok soru çözmeye neden olabilir.

SONUÇ – Düzenli Çalışılmalı

Üniversite sınavına hazırlanırken kaç soru çözmek aslında doğru soru bile değildir, doğru soru sınava hazırlanırken nasıl çalışılmalıdır sorusudur. Dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler, takip edilmesi gereken kaynaklar vb. sorulardır. Sınava hazırlanırken öncelikle doğru sorular sorulmalı, zaman kaybetmeden, hedefe odaklanmak amacıyla kullanılması gereken araçlara doğru odaklanılmalı ve yapılması gereken hususlar dikkatlice takip edilmelidir.

Karaman Söz / Karaman Haberler

One thought on “Üniversiteye Hazırlanıyorum, Günde Kaç Soru Çözmeliyim?

  • 23 Aralık 2019 tarihinde, saat 11:13
    Permalink

    Bol bol alıştırma yapmak önemli. çok soru çözmek sınavda kolaylık sağlar. Göz aşinalığı faydalıdır. Çok görülen kelimeler hızlı okunduğundan sınavda hız kazandırır. YKS öncesi çok soru çözmeli.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir