Hidayet Türkoğlu Hakkında
            Hidayet Türkoğlu Türk Basketbolu için önemli bir basketbolcudur. 9 Mart 1979 yılında İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinde dünyaya gelen sporcu, NBA\’de oynamıştır. Türkiye\’de Hido ve Amerika’da he do (İng. He do/Türkçesi: O yapar) lakabıyla çağırıldığı bilinmektedir. Spor kariyeri başarılarla dolu olan Hidayet Türkoğlu, Yugoslav göçmeni bir çiftin ikinci çocuğudur. Çocukluğunu Bayrampaşa’daki Yıldırım Mahallesi’nde geçirdi ve hakkındaki bilgilere göre basketboldan önce simitçilik yaparak hayatını kazanıyordu. İlkokuldayken basketbolla tanıştı.

            Çocukluğunda ağabeyinin basketbol antrenmanlarına giden başarılı basketbolcuyu takım antrenörleri uzun boyundan dolayı keşfederek okul takımına aldılar. Türkoğlu 15 yaşına kadar okul ve kulüp takımında basketbol oynamayı sürdürdü ve daha o yaşlarda bile başarılı bir basketbolcuyu olacağını belli etmişti. Efes Pilsen takımı Hidayet Türkoğlu’nun başarılı performansını fark etti ve Hidayet Türkoğlu, bilinen lakabı ile Hido 1995-1996 sezonunda henüz 16 yaşındayken takımla sözleşme imzaladı.
 
Başarılarla Dolu Kariyer

            Zaman içinde milli takıma girmeyi başaran Türkoğlu, basketbol kariyerinin ilk yıllarından itibaren Türk basketbolunun gelecekteki en büyük yıldız adaylarından biri olarak kabul edilmişti. Efes Pilsen\’deki başarılı kariyerinin ardından Sacramento Kings takımına transfer oldu. Beraberindeki sezonlarda San Antonio Spurs, Orlando Magic, Toronto Raptors, Phoenix Suns, Los Angeles Clippers takımlarında oynadı. Başarılı sporcunun ismini dünya basketbolu duydu.
 
Milli Takım…
 
            Hidayet Türkoğlu Hakkında söylenebilecek çok şey var. Millî takımda da başarılarla dolu bir kariyeri vardır. Türk basketbol milli takımının dünya şampiyonalarında oynadığı maçlarda da her zaman başarılı performansı ile öne çıktı. 24 Mart 2014 tarihinde Türkiye A Milli Basketbol takımından ayrıldı. 2.08 boyunda ve 100 kilo ağırlığındaki Hidayet Türkoğlu genelde kısa forvet pozisyonunda oynadı ancak gerektiği zaman uzun forvet olarak da oynardı. Boyunun uzunluğu ve cüssesinin ağırlığına rağmen çok hızlı bir oyuncudur. Efsane milli basketbolcu aynı zamanda evli ve 2 çocuk babasıdır.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir